Sobota, 09 Listopad 2024 r. ,   Ursyna, Gracji, Teodora

Pytania do ginekologa o nadżerkę

   1
Ginekolodzy wykrywają nadżerkę u sporej liczby kobiet. Zmiana ta nie zawsze jest groźna, zawsze jednak kobieta, u której zostanie ona wykryta powinna pozostawać pod stałą opieką ginekologa.

Jakie są przyczyny powstawania nadżerki?

Wyjaśnijmy sobie najpierw czym jest nadżerka. Szyjka macicy pokryta jest cienkim nabłonkiem. Kiedy na jego powierzchni utworzy się niewielka ranka – mówimy o nadżerce. Na nabłonku ranki mogą powstać, kiedy źle założony zostanie tampon. Czasem zdarza się, że są one efektem  otarcia nabłonka podczas stosunku. 


Ginekolog Warszawa - gabinet fot.1

Tego typu ranki goją się samoistnie. Z innym rodzajem nadżerki mamy do czynienia, kiedy zmianie ulega pokrywający szyjkę macicy nabłonek. Zmiana ta jest najczęściej wykrywana u kobiet od dwudziestego piątego do trzydziestego piątego roku życia. Do utworzenia się nadżerki na szyjce macicy może dojść u kobiet, które często chorują na stany zapalne pochwy. Może ona być również ubocznym skutkiem zażywania pigułek antykoncepcyjnych. W wielu młodych kobiet przyczyny tworzenia się nadżerki na szyjce macicy nie są znane.

Jak objawia się nadżerka?

Do najbardziej typowych objawów nadżerki szyjki macicy należą upławy. Bardzo często są one nie tylko obfite, ale mają także bardzo nieprzyjemny zapach. Nadżerkę mogą sygnalizować także krwawienia pomiędzy miesiączkami, plamienia po stosunku, a czasem bóle w okolicy krzyża.

Na jakie badania skieruje nas ginekolog?

Podstawowym badaniem, które pozwoli wykryć nadżerkę jest cytologia. Na cytologię zgłaszamy się w czwartym dniu po miesiączce. Cytologię można także wykonać na cztery dni przed terminem następnej miesiączki. 


Ginekolog Warszawa - gabinet fot.2

Badanie polega na pobraniu przez pochwę przy pomocy szczoteczki/szpatułki nabłonka, który pokrywa szyjkę macicy. Na dwa dni przed zaplanowaną wizytą u ginekologa powstrzymujemy się od współżycia, a na cztery dni wcześniej nie stosujemy globulek dopochwowych.

Jak może wyglądać leczenie?

Zależy to od wielkości zmian. Niewielkie zmiany mogą zostać usunięte metodą koagulacji chemicznej. Inną metodą jest kriodestrukcja – zabieg ten nie jest refundowany. W leczeniu, a raczej w usuwaniu nadżerki może zostać zostać zastosowana także metoda elektrokoagulacji lub metoda LEEP.

Profilaktyczne badania u ginekologa (http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/) pozwalają wykryć wiele niepokojących zmian.



Nowoczesna łazienka powinna zachwycać swoim nowoczesnym designem jak również musi stanowić funkcjonalne miejsce. Elementem wykończenia i...
Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która w branży elektrycznej działa z dużym powodzeniem już ponad dwadzieścia lat to skorzystaj z oferty...
Unikalne meble, piękne kolory, nieoczywiste wzory, stylowe i modne dodatki pozwalają kształtować wnętrza, nadawać im wyjątkowego stylu,...